Mars - badania gruntu
Mars - badania gruntu
T.S. T.S.
78
BLOG

Teoria akceleracji II (7) - Mars, akceleracja i demokracja

T.S. T.S. Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0


METODOLOGIA ODKRYĆ W NAUKACH
PRZYRODNICZYCH I ŚCISŁYCH
WIZJA ASTRONOMII PLASTYCZNEJ


Wyniki teoretycznych wyliczeń nie pozostawiają wątpliwości co do wykonalności projektu terraformowania Marsa. Urzeczywistnienie marzeń o przekształceniu Czerwonej Planety wymaga jednak ludzkiej obecności (...).


          Robert Zubrin, Richard Wagner, Czas Marsa



(REALNE)  TERRAFORMOWANIE MARSA A AKCELERACJA


W niektórych środowiskach pojawiają się opinie o nierealności możliwości terraformowania Marsa - że niby przywrócenie jego atmosfery byłoby krótkotrwałe. Jaka więc jest prawda?

          Terraformowanie istnieje na Ziemi - historia życia jest tu kroniką, opisem ciągłego formowania planety w możliwą do życia - od tworzenia atmosfery, przez nasycanie jej przez bakterie i rośliny tlenem, wzbogacanie hydro- i biosfery, aż do związanego z działalnością człowieka "czynienia Ziemi poddaną" - rozwoju rolnictwa, przemysłu i cywilizacji - aż do stworzenia nieco niekorzystnych zjawisk - nadmiernego efektu cieplarnianego (jego istnienie w ostatnim czasie na Ziemi świadczy, paradoksalnie, o niezbyt trudnej możliwości wytworzenia go na Marsie; na Ziemi występuje oczywiście naturalny efekt cieplarniany, podwyższający średnią temperaturę planety o kilkadziesiąt stopni, do poziomu korzystnego dla życia; efekt cieplarniany istnieje również na innych planetach, m. in. na Marsie).

          Nad problemem terraformowania Marsa głowiło się wielu mądrych ludzi, np. w USA (tzw. stowarzyszenie Underground Mars - Christopher McKay, Robert Zubrin, pośrednio Arthur C. Clarke i inni). Wynik tych symulacji jest optymistyczny - jest możliwe sterraformowanie Marsa przy użyciu obecnie dostępnych technicznie środków w ciągu kilkuset lat.

          W ciągu kilkudziesięciu lat bez większych problemów wskutek sprzężenia zwrotnego możnaby osiągnąć sytuację istnienia otwartych zbiorników wodnych i możliwość życia bez skafandrów, jedynie z użyciem masek.

          Aby to osiągnąć, zastosowanoby np. słoneczne lustra orbitalne, powodujące uwolnienie dwutlenku węgla najpierw z bieguna południowego, potem północnego, wreszcie z regolitu. Do tego doszłoby działanie odpowiednich przyjaznych gazów cieplarnianych (np. amoniaku i metanu), potem gatunków odpowiednich bakterii i roślin. Wreszcie możliwe byłoby tam życie ludzi.

          Oczywiście postęp technologiczny i nowe wynalazki inżynierii (np. energia termojądrowa), np. biologicznej, znacznie ułatwiłyby terraforming.

          Co jest tu ważne - węzłowa jest postawa Ziemi - tu podtrzymywanie wiary w Sprawę, zdolności ścisłego i technicznego myślenia, zainteresowanie astronomią i podtrzymywanie "instynktu eksploracyjno-kosmicznego". Przeciwieństwem tych zdolności jest postawa "tylko Ziemia" - tu chodzi o pewien typ myślenia introspekcyjnego.

          Przy zagospodarowaniu Marsa zaś funkcjonować będą zasady, które realizowane były w trakcie zasiedlania Ameryki (od XVIII wieku) z jej wyzwoloną z feudalizmu wolnościową demokracją.

          Mars jest więc ważną Sprawą dla Ziemi. Aktywność kosmiczna i myślenie, paradygmat marsjański są tu bardzo bliskie podejściu akceleracyjnemu, ponieważ  jednym z jego podtekstów jest astronomia i zasiedlanie Układu Słonecznego oraz eksploracja pozasłonecznych układów planetarnych. Mars jest tu modelem, który można będzie zastosować w szerszym kontekście przysposobienia do życia innych światów - egzoplanet i egzoksiężyców.


Powyższy rysunek autora przedstawia jedno z wyzwań, idei i celów świata - eksplorację kosmosu. Tu widać powierzchnię i przyszłą obecność człowieka na Marsie.

Mars - badania gruntu


          Materiały źródłowe:

"Jak to jest z wodą na Marsie? 7 pytań do dr Anny Łosiak, geologa planetarnego. Rozmawia Paweł Ziemnicki", "Wiedza i Życie", 2015, nr 12.

R. Zubrin, R. Wagner, "Czas Marsa. Dlaczego i w jaki sposób musimy skolonizować Czerwoną Planetę", Prószyński i S-ka, Warszawa 1997.



Tagi: mars, akceleracja, demokracja

T.S.
O mnie T.S.

Zainteresowania: astronomia plastyczna

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie